Odkud bere ropu Kuba? Ostrovní stát v sevření embarga a geopolitických změn
Kuba, ostrovní stát v Karibiku, má jen omezené vlastní zásoby ropy a je z velké části závislá na jejím dovozu. Zásobování ropou je pro Kubu klíčovou otázkou, která je silně ovlivněna politickými a ekonomickými faktory, zejména pak dlouhodobým embargem ze strany Spojených států. Odkud tedy Kuba bere ropu a jak se s touto výzvou vyrovnává?
Hlavní zdroj: Venezuela a program Petrocaribe
Po mnoho let byla pro Kubu nejvýznamnějším dodavatelem ropy Venezuela. Tato spolupráce byla postavena na ideologické spřízněnosti a vzájemné podpoře socialistických vlád obou zemí. V rámci programu Petrocaribe, iniciovaného venezuelským prezidentem Hugem Chávezem, dodávala Venezuela Kubě ropu za výhodných podmínek, často výměnou za kubánské lékaře a další odborníky.
V posledních letech však dodávky z Venezuely značně poklesly. Důvodem je hluboká ekonomická a politická krize, která Venezuelu sužuje, a s ní spojený propad těžby ropy. To nutí Kubu hledat alternativní zdroje.
Další dodavatelé: Rusko a Alžírsko
V reakci na klesající dodávky z Venezuely se Kuba obrátila na další země, aby pokryla své potřeby. Mezi nimi hraje důležitou roli Rusko, které s Kubou obnovilo a posílilo spolupráci v různých oblastech, včetně energetiky. Rusko dodává Kubě ropu a ropné produkty, i když objemy a podmínky těchto dodávek nejsou vždy zcela transparentní.
Dalším dodavatelem, kterého Kuba využívá, je Alžírsko. I tato severoafrická země poskytuje Kubě ropu, i když v menším množství než Venezuela v minulosti.
Vlastní těžba: Malý, ale důležitý příspěvek
Kuba má i vlastní těžbu ropy, i když ta pokrývá jen zhruba 40-50 % domácí spotřeby. Těží se především těžká ropa s vysokým obsahem síry, která je vhodná spíše pro výrobu asfaltu a topných olejů než pro produkci lehkých paliv. Těžba probíhá jak na pevnině, tak i v šelfu u severního pobřeží ostrova, v provincii Matanzas (oblast Varadero). Kubánská vláda se snaží investovat do průzkumu a těžby s cílem zvýšit domácí produkci, ale naráží na technologické a finanční limity, které ještě zhoršuje americké embargo.
Doprava ropy: Tankery a sankce
Vzhledem k ostrovnímu charakteru je Kuba závislá na námořní dopravě ropy. Ropa se na Kubu dováží tankery, které jsou však často terčem sankcí ze strany USA. Spojené státy se snaží blokovat dodávky ropy na Kubu a vyvíjejí tlak na lodní společnosti a pojišťovny, aby se na přepravě ropy na Kubu nepodílely. To značně komplikuje a prodražuje dovoz ropy na ostrov.
Výzvy a budoucnost:
Kuba se v zásobování ropou potýká s velkými obtížemi. Klesající dodávky z Venezuely, americké sankce a omezené možnosti diverzifikace dodavatelů vytvářejí složitou situaci. Kuba se snaží řešit energetickou krizi investicemi do obnovitelných zdrojů energie, jako je solární a větrná energie, a zvyšováním energetické efektivity. Nicméně ropa bude pro Kubu i nadále klíčovou surovinou, a zajištění jejích stabilních dodávek bude i do budoucna velkou výzvou.
Zásobování Kuby ropou je komplexní problém, ovlivněný geopolitickými faktory, ekonomickými sankcemi a omezenými možnostmi ostrovního státu. Dlouholetá závislost na Venezuele je oslabena krizí v této zemi a Kuba se snaží hledat alternativní dodavatele, především v Rusku a Alžírsku. Vlastní těžba ropy hraje jen doplňkovou roli. Budoucnost ukáže, nakolik se Kubě podaří zajistit si dostatečné a stabilní dodávky ropy a jak se s touto výzvou vypořádá v kontextu mezinárodních vztahů a vnitřních reforem.