Film pro léto i zimu

FILM PRO LÉTO I ZIMU
1-konev-na-olej
Konev s míchacím zařízením k přípravě konzervační směsi. obr. 1
upevneni-postrikovace-na-traktor
Upevnění postřikovače na traktor

Jemný dokonale chránící – především náhradní díly a skladované strojní součásti před korozí. Nahradil s mnohonásobnou úsporou, a to nejen pracovních sil, často používanou „technologii” – štětec a kbelík s vyjetým olejem či naftou.

Konzervační postřikovač podle zlepšovacího námětu Rudolfa Vrby z Prodejního střediska ÚPZT v Českém Krumlově je vhodný k ošetřování náhradních dílů skladovaných venku i uvnitř, ke všem druhům postřiku i mytí. Náklady na jeho pořízení jsou minimální. Tvoří jej tlaková nádoba původně určená k použití při hydraulickém ovládání čelní odsunové lžíce traktoru DT 54 a ostatní zařízení, jak ukazuje obr. níže

    ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

Schéma konzervačního postřikovače
Schéma konzervačního postřikovače
 1. tlaková nádoba
 2. tlakoměr
 3. vyrovnávač tlaku
 4. přívodní trubky
 5. vysokotlaká hadice
 6. vystřikovací pistole
 7. trubka rukojeti postřikovače
 8. rozprašovací tryska
 9. vzduchotlaká  hlavice
 10. vzduchotlaká hadice
 11. pojistný tlakový ventil

Podle účelů  se k postřiku používá buď konzervační tuk A 5 ředěný petrolejem v poměru 1 : 1 pro dlouhodobou konzervaci, nebo konzervační olej ředěný petrolejem v poměru 4 : 1. Směs se připravuje v mlékárenské konvi o objemu 25l doplněné míchací zařízení. Nádrž postřikovače má objem 18 l a směs vystřikuje pod tlakem nejvýše 5 kp / cm² ( podléhá schválení ( ÚTD ).

Náhradní díly takto ošetřené jsou trvale a dokonale pokryté jemným filmem konzervační směsi i v místech jinak nepřístupných a před použitím není třeba je omývat. Tloušťka vrstvy konzervační směsi se řídí opracováním povrchu postřikovaných součástí, ovlivňuje ji také průměr otvoru trysky, který je vhodný od 0,8 – 1,2mm.

Rudolf V.postřikuje náhradní díly určené k delšímu uskladnění
Rudolf V.postřikuje náhradní díly určené k delšímu uskladnění

Postřikovač se uplatní dobře i ve velkých skladech, kde bude výhodnější použít větší tlakovou nádobu a zapojit kompresor, aby nebylo nutné vázat na práci s ním traktor a druhou pracovní sílu. Zpravidla totiž jeden pracovník  postřikuje a druhý popojíždí.

Konzervační postřikovač je evidovaný jako zlepšovací námět u odštěpného závodu ústředního podniku zemědělské techniky v Českých Budějovicích.Zdroj: MZ. 1/1966

Hodnocení
Sdílením pomůžeš šířit pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.