Retro sport

FALTA – MOJSEJEV

Souboj o vedení v mistrovství světa v motokrosu třídy do 250 cm3 pokračoval mezi Jaroslavem Faltou a Gennadijem Mojsejevem první srpnovou neděli v Hyvinkää. Jela se tam po letní přestávce Velká cena Finska, devátý závod šampionátu. Mojsejev zde získal 16 b., zatímco Falta 12. V tabulce mistrovství je dělí 14 b., Falta je stále na druhém místě.

Souboj obou jezdců byl magnetem závodu. V první jízdě měl Mojsejev pád a skončil na desátém místě, Falta sváděl tuhý boj o vedení s Belgičanem Evertsem. Ve druhé jízdě Falta pro bolesti v ruce, kterou si poranil při tréninku ve Strakonicích, vzdal. Mojsejev toho využil a brilantní jízdou se propracoval z 12. místa do čela rozjížďky a zvítězil. Za proměnlivého počasí startovalo na 1600 m dlouhé trati s rozbitým písčitým povrchem a velkými balvany 31 jezdců.

Z čs. reprezentantů bodovali všichni. Kromě Falty nastoupili: Miroslav Halm (v první jízdě sedmý, ve druhé po pádu vzdal) a Jiří Churavý (v první odstoupil ze třetího místa pro zadřený motor, ve druhé obsadil páté místo). Smůlu měl Anatolij Ovčinikov z SSSR, který sedlá čezetu – při pádu si zlomil klíční kost. Z první desítky jezdců šampionátu se nedařilo Pavlu Rulevovi z SSSR (nejlepší byl ve druhé jízdě, ale až na 12. místě), Švédu Thorleifovi Hansenovi (ve druhé jízdě až 14.).

První jízda: 1. Harry Everts (Belg.) Puch, 2. Jaroslav Falta (ČSSR) ČZ, 3. Hakan Andersson (Švéd.) Yamaha, 4. Torao Suzuki (Jap.) Yamaha, 5. Kalevi Vehkonen (Fin.) Husqvarna, 6. Herbert Schmitz (NSR) Puch, 7. Miroslav Halm (ČSSR) ČZ, 8. Jim Pomeroy (USA) Bultaco, 9. Gaston Rahier (Belg.) Suzuki, 10. Gennadij Mojsejev (SSSR) KTM.

Druhá jízda: 1. Mojsejev, 2. Anderson, 3. Pomeroy, 4. Everts, 5. Jiří Churavý (ČSSR) ČZ, 6. Suzuki, 7. Lammers, 8. Hakan Carlqvist (Švéd.) OSSA, 9. Errki Sundström (Fin.) Husqvarna, 10. Peterson.

Účastníci šampionátu mají za sebou 9 závodů z 11. Čeká je ještě 11. srpna Velká cena Švédska a na závěr 25. srpna Velká cena Švýcarska. Z 18 rozjížděk získal nejvíce na své konto Jaroslav Falta (5) před Gennadijem Mojsejevem (4); ve dvou zvítězili Harry Everts z Belgie a Thorleif Hansen ze Švédska; po jedné Belgičané Gaston Rahier, Raymond Boven, Joel Robert, Sylvain Geboers a Jiří Churavý.

Stav mistrovství světa: 1. Gennadij Mojsejev (SSSR) 135, 2. Jaroslav Falta (ČSSR) 121, 3. Harry Everts (Belg.) 113, 4. Gaston Rahier (Belg.) 83, 5. -, 6. Thorleif Hansen (Švéd.) a Pavel Rulev (SSSR) 66, 7. Miroslav Halm (ČSSR) 62, 8. Sylvain Geboers (Belg.) 50, 9. -, 10. Raymond Boven (Belg.) a Hans Maisch (NSR) po 49. Jiří Churavý je na 17. místě s 26 b. Dosud bodovalo 32 jezdců.

Psalo se v roce 1974

zdroj:SM

Hodnocení
Sdílením pomůžeš šířit pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *