YAMAHA ODCHÁZÍ! – 1975

Světová ekonomická situace se zřejmě vyhrocuje. Podléhají ji také velmi silné celky v motocyklovém průmyslu, jako je například továrna Yamaha. O různých dopadech šetření u Yamahy jsme již čtenáře stručně informovali. Napsali jsme také o úmyslu závodní stáje Yamaha nezúčastňovat se silničního mistrovství světa. Zpočátku se zprávám příliš nevěřilo. Mnoho lidí kolem sportu se domnívalo, že jde o taktiku. Yamaha měla na silnicích tolik úspěchů, že se již stávala méně zajímavou a prosakující zprávy měly být považovány spíš za zvyšování zájmu. Nakonec je to zřejmě jinak.


 

Oficiální zpráva říká, že továrna Yamaha se v sezóně 1976 oficiálně nezúčastní silničního mistrovství světa. Také se nezúčastní mistrovství světa v motokrosech a bodovacích soutěžích. Jednoznačně bylo řečeno, že důvody je nutné hledat v napjaté a neutěšené hospodářské situací v kapitalistických zemích. Značka z trati sice nezmizí , ale všechny supersportovní motocykly budou jezdcům k dispozici jen potud, pokud je zaplatí v plné hodnotě. Výrobní sortiment prodejních typů bude dost široký:  silniční závodní stroje budou prodávány pro třídy 125, 250, 350 a 750 cm³. Stejně budou prodejné motokrosové stroje a soutěžní -šlapačkové, ve třídě 125.

Pouze Johnny Cecotto dostane pro silniční mistrovství světa motocykly zdarma (350, 500, 750). Nyní je tedy bez angažmá patnáctinásobný mistr světa Ital Agostini. Je mnoho dohadů, co udělá. Téměř odmítnuta byla možnost, že přestane závodit. Je profesionální jezdec, vázaný na tento sport existenčně. Soukromé stroje si asi pořizovat nebude. Není zvyklý do sportu dávat peníze. Příliš dlouho je ze sportu bral. Proto mu asi nezbude nic jiného, než přijít s prosíkem ke stáji MV, odkud před časem s rozruchem odcházel.
Tedy nikoliv sportovní, nikoliv výrobní, nikoliv propagační důvody vedou jednu z předních světových stáji k oficiálnímu odchodu ze světových kolbišť. Jsou to vážně ekonomické důvody, úzce spojené se současnou hospodářskou situací v kapitalistickém světě.

Psalo se v roce 1975

Zdroj: SM

Hodnocení
Sdílením pomůžeš šířit pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *