Nový svět

TATRA TIGON – hasičský unikát

TATRA TRUCKS a.s. spojila síly s jedním ze tří největších výrobců hasičských zařízení na světě, skupinou Rosenbauer a vzniklo unikátní hasičské vozidlo TIGON. Segment hasičských a záchranářských vozidel je z hlediska výroby naší společnosti TATRA TRUCKS a.s. významný. V dlouhodobém sledování obsáhne každý rok 10 % až 15 % naší produkce.

 

Hasičské speciály TATRA jsou mezi odborníky a zákazníky velmi ceněné nejen z hlediska vysoké průchodnosti téměř jakýmkoliv terénem, ale také z hlediska jízdní stability a efektivity provozu. Dlouhodobě vyvíjený podvozek tzv. tatrovácké koncepce vozidla a především systém pneumatického odpružení všech náprav a možnosti jeho nastavení zajišťuje vysokou jízdní stabilitu na jakémkoliv povrchu včetně vysokorychlostních hladkých ploch, které jsou typické pro průmyslové aglomerace či letiště a jejich zázemí.

Vysoká jízdní stabilita

Zásadním cílem při vývoji a konstrukci zcela nového, radikálně konstruovaného hasičského vozidla TIGON bylo vyvinout speciál s co možná největším hasičským výkonem bez ohledu na to v jakém terénu bude nucen operovat. Výsledkem je unikátní průmyslové vozidlo vhodné pro jakékoliv hasební úkoly včetně těch, které přesahují možnosti stávajících standardních vozidel.

Čtyřnápravový speciál TIGON ohromí na první pohled nejen koly s pneumatikami rozměru 24.00 R21, rozvorem 4490 mm, ale především vnějšími rozměry. Je dlouhý 12 285 mm, jeho celková šířka činí 2900 mm a celková výška 3700 mm. V rámci projektu TIGON hovoříme o čtyřnápravových či pětinápravových vozidlech jejichž možnosti se díky technologie TATRA-Lego ještě znásobí.

To nejlepší

Především celková šířka vozidla napovídá, že jde o zcela ultimativní hasičský speciál určený pro zásahy primárně mimo běžné komunikace v průmyslových aglomeracích a v podobných prostorech. Celkové povolené hmotnosti 43 t a požadavku na vysoké zrychlení a dosažení velmi rychle poměrně vysoké maximální rychlosti odpovídá využití řadového šestiválcového motoru Volvo TAD164VE-B s emisní specifikací Tier 2. Ten je schopen ze zdvihového objemu 16,12 l poskytnout maximální výkon 515 kW/700 k. O přenos výkonu a točivého momentu na kola všech čtyř náprav se stará plně automatická převodovka Allison 4800 a přídavná/sestupná převodovka TATRA. PTO nezávislé na systému spojky dovoluje vozidlu pracovat v módu pum-and-roll, tedy zjednodušeně řečeno – hasit při plné jízdě.

Podvozek TATRA FORCE 8×8 vychází z příslušné obchodní řady vozidel a disponuje všemi nejmodernějšími konstrukčními opatřeními, které jsou důvodem k jeho zcela unikáním jízdním schopnostem. Originální čtyřdveřová dvoukabina FORCE (1+2+2) nového provedení bez krytu motoru (umístěný v prostoru za kabinou) propůjčuje vozidlu v souvislosti s nástavnou velmi nízkou a kompaktní siluetu a příznivou celkovou výšku vozidla.

Projekt TIGON posloužil, kromě jiného, též k vypracování takového konstrukčního řešení, které bylo prošlo kladně všemi potřebnými zkouškami pro splnění certifikace hasičských vozidel vhodných pro zásahy na letištních plochách.

Voda i pěna

Nástavba, která je výrobkem společnosti Rosenbauer využívá hliníkový materiál ve formě plochých dílců řezaných laserem, zpevňujících prostorových prvků a speciálně strukturovaných lehčených částí v podobě „včelích plástů“. Obě dvě hlavní nádrže na vodu (9000 l) i technickou pěnu (3500 l) jsou vyrobeny z polypropylenu a jsou v případě potřeby schopny transportu pitné vody. Nástavba je uložena na pomocném rámu podvozku pomocí pružných silentbloků.

Hasební systém zahrnuje standardní čerpadlo Rosenbauer N80 s pracovním tlakem 10 bar a kapacitou až 8000 l/m a vysokotlaké čerpadlo Rosenbauer H5 s pracovním tlakem 40 bar a kapacitou až 500 l/m. Pro práci s hasicí pěnou využívá TIGON systémy Rosenbauer HYDROMATIC a Rosenbauer FIXMIX 2.0E.

Zacílení a vypouštění hasebních prostředků má na starosti na střeše umístěná, elektricky ovládaná nově vyvinutá věžička Rosenbauer RM 80C s maximálním výkonem 9500 l/m při pracovním tlaku 10 bar. Proud hasebních prostředků je ovládán elektricky, může být vržen v plné nebo poloviční kapacitě. Dopad hasebních prostředků, dle úhlu náměru (-20o až + 70 o) až 100 m, schopnost rotace o 360 o. Druhé hasební dělo Rosenbauer RM 15C je umístěno těsně před kapotou trambusové kabiny. Je opět elektricky řízené, ovládané z interiéru a disponuje maximálním výkonem 2000 l/m při pracovním tlaku 10 bar či 540 l/m při tlaku 40 bar. Dle úhlu náměru (-40 o až +80 o) je schopno dávkovat hasební prostředky až do vzdálenosti 70 m od vozidla, schopnost rotace 330 o.

Důkaz dobré pověsti

Spolupráce naší společnosti TATRA TRUCKS a.s. s jedním nejvýznamnějších výrobců hasicí techniky na světě jen potvrzuje fakt, že značka TATRA je schopna splnit takové požadavky, které jsou pro jiné výrobce zcela nedostupné.

Moderní a vysoce efektivní těžká nákladní vozidla TATRA se v kombinaci s dodavateli příslušenství s globálně významnými referencemi stávají kompaktními stroji, které s přehledem řeší všechny pracovní a dopravní úkoly. Jejich efektivita provozu a především jízdní vlastnosti charakterizované vysokou jízdní stabilitou jak na upravených komunikacích, tak mimo ně či dokonce v rostlém terénu nejtěžšího kalibru, je pro značku TATRA příznačná.

zdroj: Tatra.cz

Hodnocení
Sdílením pomůžeš šířit pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *