Stan na střeše automobilu

STAN NA STŘEŠE AUTOMOBILU

Rozvoj individuální mototuristiky zaznamenal v posledních letech nebývalý růst na celém světě. Tomuto stavu však zdaleka nestačí stávající ubytovací kapacita, a tak vedle stále oblíbeného stanování stoupl zájem o další formy mototuristiky – obytné přívěsy apod. Každá z nich má své, většinou všeobecně známé výhody a nevýhody. Vždyť třeba přespání v osobním automobilu při sebelépe vyřešené lůžkové upravě bývá zpravidla jen nouzovým řešením. Vedle toho existují ještě některé kombinované způsoby kempování s motorovými vozidly. Rozhodujícím však bývá zpravidla počet osob, a také obnos, který jsme ochotny do autokempování investovat.

S originálním vyřešením prostoru pro spaní v souvislosti s automobilem přišli v nedávné době v Sovětském svazu, kde je mototuristika velmi oblíbená.

Pro pohodlné přespání dvou dvou dospělých osob bez zásahu do vnitřního prostoru vozidla byl v SSSR zkonstruován kombinovaný nosič zavazadel, který lze během dvou minut přestavět na roztomilý stan na střeše automobilu. Konstrukce je řešena tak, že lze ,,obytný“ nosič zavazadel namontovat na kterýkoliv automobil od malého Zaporožce až po Volgu. Ve složeném ,,přepravním“ uspořádáním je možné naložit na plošinu nosiče ještě různé zavazadla.

,,Stan na střeše“ je přichycen k žlábkům na okraji střechy šesti pevnými držáky, stejným způsobem jako většina ostatních známých nosičů zavazadel. Ve složeném stavu má vlastní obytná část rozměry pouhých 1000 x 1000 x 100 mm. Pevná rámová konstrukce podlážky je zhotovená z tvarovaných duralových nosníků a v polovině dělená otočným závěsem. Po odjištění uzávěrů se vrchní díl jednoduše překlopí dozadu a podepře skládacím žebříkem z ocelových trubek. Současně s trubkovou konstrukcí se napne vlastní stan. Trubková konstrukce stanu se dá jednoduše v obou polohách – transportní i obytné – v závěsech zajistit pružnými západkami.

Pak již jen stačí narovnat molitanové matrace, upravit výšku podhlavníků a zkontrolovat přehrnutí okrajů střechy stanu přes konstrukci podlážky, aby za deště nezatékalo.

Stan na střeše automobilu má rozměry:

  • 2 m na délku
  • 1 m na šířku
  • 1 m na výšku
  • a kompletní, tedy i s matracemi váží 30 kg

Velmi příznivá je i cena – 200 rublů.

O tom, jak takový stan vypadá se můžete přesvědčit z několika snímků.

Psalo se v roce 1974

Zdroj: SM 1974
Hodnocení
Sdílením pomůžeš šířit pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.