Přechod z plynu na pelety: náklady, úspora a dotace
Kdo topí plynem a přemýšlí o peletách, obvykle hledá tři věci najednou: kolik stojí výměna, jestli se provoz vůbec vyplatí a jestli na ni ještě něco dostane z Nové zelené úsporám. Přechod z plynu na pelety znamená výměnu plynového kotle za automatický peletový kotel včetně skladu paliva a úpravy spalinové cesty — a podle závazných pokynů NZÚ z června 2026 je taková výměna hlavního zdroje tepla podporovaná, pokud splníte ostatní podmínky programu. Níže je přehled nákladů, provozu a dotací podle oficiálních zdrojů, stav k 7. 11. 2026.
Proč domácnosti zvažují odchod od plynu
Plyn je pohodlný: kotel startuje sám, nepotřebujete sklad paliva a nemusíte vynášet popel. Důvodů, proč o peletách přesto přemýšlet, je několik — a žádný z nich není spekulace:
- Cena plynu už jednou skočila. Podle Eurostatu (nrg_pc_202) se v letech 2021–2023 průměrná cena pro domácnosti výrazně hýbala. Kdo to zažil, hledá palivo, které jde nakoupit předem.
- ETS2 se týká plynu, ne dřevní biomasy. Podle Ministerstvu životního prostředí k ETS2 (a Evropské komisi k ETS2) dodavatelé od 1. 1. 2025 emise monitorují a od 1. 1. 2028 je mají zpoplatnit. MŽP uvádí, že se ETS2 nevztahuje na dřevní biomasu. Kolik to přidá na cenu plynu, teď nevíme.
- Autonomie a starší radiátory. Pelety jdou koupit na jaře levněji (viz pelety na topení). Automatický peletový kotel zvládne vyšší teplotu topné vody; u tepelné čerpadlo to bývá naopak překážka.
Pelety nejsou vždy levnější než plyn. Porovnání je níže — rozhodnutí opřete o své vyúčtování, ne o obecný pocit.
Co přechod na pelety technicky znamená
Nejde o to „nasypat pelety do plynového kotle“. Potřebujete jiný spotřebič a jiné zázemí:
- Automatický peletový kotel se samočinnou dodávkou paliva. Musí být jen na biomasu, s ventilátorem a třídou A+ — tak to požadují Závazných pokynech NZÚ pro rodinné domy (verze 1.1, červen 2026).
- Zásobník nebo sklad pelet. Podle kolik pelet spotřebuje rodinný dům zabere tuna asi 1,5 m³; průměrný dům spálí 4 až 5 tun za sezonu.
- Spalinová cesta. Při změně druhu paliva je podle § 3 odst. 1 písm. b) vyhlášce č. 34/2016 Sb. povinná revize. Plynový a peletový komín nejsou totéž.
- Akumulační nádrž u automatického peletového kotle obvykle není nutná; u ručního přikládání ji NZÚ vyžaduje — viz akumulační nádrž. Občasné čištění a popel patří k provozu; když kotel zhasíná, pomůže peletový kotel nehoří nebo zhasíná.
Kolik stojí pořízení: kotel, montáž, komín, sklad
Přesnou nabídku na klíč dá jen firma po prohlídce domu. Prošli jsme veřejné ceníky výrobců automatických peletových kotlů platné v roce 2026 (stav k listopadu 2026): samotný kotel středního výkonu (zhruba 16–25 kW) se bez DPH pohyboval kolem 145–200 tisíc Kč. K tomu patří montáž, úprava spalinové cesty a revize, zásobník pelet, případně zásobník teplé vody a odpojení plynového kotle (NZÚ u plynu připouští i ponechání jako bivalentního zdroje).
Celková investice na klíč často končí ve stovkách tisíc korun. NZÚ na kotel na biomasu se samočinnou dodávkou dává bezúročný úvěr až 200 000 Kč, se celosezónním zásobníkem pelet (aspoň 4 m³) až 300 000 Kč — viz stránce Bezúročný úvěr pro rodinné domy. To jsou stropy úvěru, ne ceny kotlů. Porovnejte aspoň tři nabídky.
Provozní náklady: plyn versus pelety
Aby šlo porovnat férově, počítáme cenu tepla v korunách za kilowatthodinu. U plynu bereme průměr Eurostatu, u pelet přepočet z ceníků, které jsme už rozebírali.
| Palivo / zdroj | Orientační cena | Přepočet na 1 kWh tepla | Poznámka |
|---|---|---|---|
| Zemní plyn (domácnosti, pásmo D2) | 2,19 Kč/kWh plynu | cca 2,3–2,4 Kč/kWh tepla | Eurostat nrg_pc_202, 1. pololetí 2026, včetně daní; účinnost kondenzačního kotle cca 90–95 % |
| Pelety ENplus A1 (podzim 2026) | cca 12–13,7 Kč/kg | cca 3,0–3,3 Kč/kWh tepla | Přepočet z článku o peletách: výhřevnost 4,6–4,8 kWh/kg, účinnost kotle 90 % |
Zdroje: Eurostatu (nrg_pc_202) (2,1917 Kč/kWh, 1. pololetí 2026, pásmo D2) a přepočet z článku pelety na topení (při 4,8 kWh/kg, 90% účinnosti a 13 Kč/kg ≈ 3,0 Kč/kWh tepla). Pro dům s potřebou 17 000 kWh/rok (model z kolik pelet spotřebuje rodinný dům) to znamená zhruba 39–41 tisíc Kč za plyn a 51–56 tisíc Kč za pelety (asi 4 tuny). Při dnešních průměrech peleta není automaticky levnější; rozdíl se může otočit při jarním nákupu pelet, dražší plynové smlouvě nebo po startu zpoplatnění ETS2 v roce 2028 — to poslední zatím nespočítáme. Srovnání s briketami: proč jsou brikety levnější než pelety.
Dotace a úvěr NZÚ 2026: co platí při odchodu od plynu
Tady je nejčastější mýtus. Ve starších odpovědích poradny EKIS (např. z roku 2024) se u přechodu z plynu uvádělo, že podporu dostane jen tepelné čerpadlo, ne peletový kotel. Podle závazných pokynů platných od 24. 6. 2026 to už tak není. V Závazných pokynech NZÚ pro rodinné domy (verze 1.1, červen 2026) stojí, že podpora C.1 se poskytuje na pořízení nového hlavního zdroje tepla výměnou za stávající hlavní zdroj — bez omezení, že starý zdroj musí být uhlí nebo dřevo. U likvidace původního zdroje pokyny výslovně zmiňují plynové kotle, které mohou zůstat jako bivalentní zdroj.
Kolik a v jaké formě
| Nový zdroj | Dotace NZÚ Light (max.) | Bezúročný úvěr RD (max.) |
|---|---|---|
| Kotel na biomasu s akumulační nádrží nebo se samočinnou dodávkou paliva | 120 000 Kč | 200 000 Kč |
| Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou a celosezónním zásobníkem pelet (≥ 4 m³) | 120 000 Kč* | 300 000 Kč |
| Tepelné čerpadlo vzduch-voda | 150 000 Kč | 350 000 Kč |
| Tepelné čerpadlo země-voda / voda-voda | 150 000 Kč | 400 000 Kč |
* U NZÚ Light je na zdroje energie celkový strop 150 000 Kč; kotel na biomasu má podle pokynů pevnou částku 120 000 Kč. Podrobnosti: Nová zelená úsporám Light, dotace na výměnu kotle 2026 a stránce Bezúročný úvěr pro rodinné domy.
Podmínky, na které se snadno zapomene
- Dům musí být zkolaudovaný před 1. 1. 2023.
- Nový zdroj nahrazuje stávající hlavní zdroj tepla; nejde o rozšíření stávajícího kotle.
- Na stejnou nemovitost nesmíte mít po 1. 1. 2009 podporu na výměnu zdroje z programů MŽP, MPO nebo MMR (Zelená úsporám, NZÚ, kotlíkové dotace) — viz čl. 2.4 pokynů.
- Kotel jen na biomasu, třída A+, ventilátor; kombinované kotle na uhlí NZÚ nepodporuje.
- Dům napojený na dálkové teplo podporu na vlastní zdroj nedostane (výjimka při ukončení dodávek).
- U dílčí renovace potřebujete renovační pas NZÚ.
- Žádosti od 25. 6. 2026 do 31. 10. 2029 nebo do vyčerpání peněz; realizace nejpozději do 31. 12. 2031.
Přímou dotaci dostávají jen zranitelné domácnosti v NZÚ Light. Ostatní žádají o bezúročný úvěr, u kterého úroky platí stát. Širší kontext programu je v článku Nová zelená úsporám 2026, přehled všech dotačních cest v přehled dotací 2026 pro domácnosti. Před podáním si vždy ověřte aktuální znění v dokumentech programu — pokyny se mohou aktualizovat a platí znění ke dni žádosti.
Kdy dávají smysl pelety a kdy tepelné čerpadlo
Obě cesty NZÚ podporuje. Volba není o tom, „co je modernější“, ale o domě:
- Pelety sedí při prostoru na sklad, občasné obsluze a vyšší teplotě topné vody (starší radiátory). Investice bývá nižší než u země-voda čerpadla; provoz dnes podle průměrů vychází podobně nebo o něco dráž než plyn.
- Tepelné čerpadlo sedí do zatepleného domu s nízkoteplotní soustavou. Má vyšší strop podpory a skoro žádnou obsluhu, ve starém domě bez úprav ale účinnost klesá. Detaily: tepelné čerpadlo.
- Hybrid (čerpadlo + kotel na biomasu) NZÚ u úvěru uvádí až do 400 000 Kč, pokud oba zdroje splní podmínky.
Výběr kotle shrnuje jaký kotel do rodinného domu. Zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy se plynu netýká — viz emisní třída kotle.
Praktický checklist: jak přejít z plynu na pelety
- Spočítejte roční spotřebu plynu z vyúčtování a převeďte ji na potřebu tepla — postup v kolik pelet spotřebuje rodinný dům.
- Nechte spočítat tepelnou ztrátu a navrhnout výkon peletového kotle (ne předimenzovat).
- Objednejte revizi spalinové cesty kvůli změně druhu paliva (vyhlášce č. 34/2016 Sb.).
- Najděte suché místo na sklad pelet s přístupem pro dodávku.
- Ověřte nárok na NZÚ Light nebo bezúročný úvěr; pomůže poradce NZÚ i střediscích EKIS.
- Získejte aspoň tři nabídky na klíč a ověřte třídu A+ a ekodesign pro NZÚ.
- Podejte žádost v AIS SFŽP (před prací i po ní; výdaje max. 12 měsíců zpětně).
- Po instalaci si nechte předat dokumentaci a zaškolení; kupujte pelety ENplus A1.
Časté otázky
Dostanu v roce 2026 dotaci na výměnu plynového kotle za peletový?
Ano, pokud splníte podmínky NZÚ. Pokyny od 24. 6. 2026 podporují výměnu stávajícího hlavního zdroje za kotel na biomasu — i když jde o plyn. Light až 120 000 Kč, úvěr až 200 000 Kč (300 000 Kč se celosezónním zásobníkem). Ověřte aktuální pokyny na novazelenausporam.cz.
Vyplatí se přechod z plynu na pelety finančně?
Při průměrech z 1. pololetí 2026 (plyn 2,19 Kč/kWh, Eurostat) a podzimních cenách pelet vychází provoz pelet spíš srovnatelný až o něco dražší. Úspora není zaručená. Smysl dává autonomie skladu nebo výhled po ETS2 od 2028 — to ale není slib konkrétní úspory.
Musím při výměně za peletový kotel dělat revizi komína?
Ano. Podle § 3 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 34/2016 Sb. se revize spalinové cesty provádí při změně druhu paliva připojeného spotřebiče. Bez ní se obejdete jen při výměně za spotřebič stejného druhu, typu, provedení a výkonu.
Můžu nechat plynový kotel jako zálohu?
Závazné pokyny NZÚ u výměny zdroje připouštějí, že původní plynový kotel může dál sloužit jako bivalentní zdroj — pak se nedokládá jeho ekologická likvidace. Jestli to dává smysl technicky a bezpečnostně, posuďte s topenářem a plynařem.
Stačí peletová kamna místo kotle?
Lokální kamna na biomasu se samočinnou dodávkou NZÚ podporuje (Light až 50 000 Kč, úvěr až 100 000 Kč), ale musí jít o hlavní zdroj tepla pro dům, ne o doplněk do obýváku. Pro dům s ústředním topením je obvykle vhodnější peletový kotel.
Co je lepší místo plynu: pelety, nebo tepelné čerpadlo?
Záleží na zateplení, typu otopné soustavy a na tom, jestli máte prostor na sklad. Přehled cen a SCOP u čerpadel je v článku tepelné čerpadlo, spotřeba pelet v kolik pelet spotřebuje rodinný dům. Obě cesty NZÚ podporuje; u čerpadla jsou stropy vyšší.
Informace odpovídají stavu k 7. 11. 2026 podle Závazných pokynů NZÚ pro rodinné domy (verze 1.1, od 24. 6. 2026), webu novazelenausporam.cz, Eurostatu nrg_pc_202 (1. pololetí 2026), vyhlášky č. 34/2016 Sb. a stránek MŽP k ETS2. Částky podpory jsou maximální; o nároku a výši rozhoduje SFŽP a u úvěru také banka. Před žádostí vždy ověřte aktuální závazné pokyny.

