Čeká Vás cesta na dovolenou autem? Čtěte
- Optimální pozice za volantem: zvýšení bezpečnosti a snížení únavy
- Novorozenci, děti a těhotné ženy: vhodná mimořádná opatření
- Zavazadla: dbejte na správné rozložení a zajištění nákladu
- Speciální zádržné prostředky chrání zvířata i posádku
- Video: názorné tipy a rady pro cestu na dovolenou
S letními prázdninami začíná hlavní sezona cestování. Tým Výzkumu dopravní bezpečnosti ŠKODA přináší doporučení, jak bezpečně a bez komplikací dojet do cíle. Názorné doprovodné video představuje užitečná pravidla a zásady.
Základním předpokladem bezpečné jízdy je správná pozice za volantem. Zamezí předčasné únavě a v případě havárie napomůže optimálnímu účinku zádržných systémů ve vozech značky ŠKODA. Vše začíná podélným nastavením sedadla: to je správné, pokud řidič i při plně prošlápnutém pedálu spojky ještě může lehce pokrčit koleno. Správná výška sedáku pro optimální výhled a maximální bezpečnost je taková, kdy mezi stropem a temenem hlavy zbývá zhruba místo na pěst. Doporučená vzpřímená poloha za volantem vyplývá z optimálního výškového a podélného nastavení volantu a sklonu opěradla. Pro kontrolu správné pozice za volantem poslouží jednoduché pravidlo: v uvolněné poloze a s rameny u opěradla musí být řidič schopen položit zápěstí na horní část věnce volantu. Takové nastavení v případě nehody zamezí tomu, aby řidič v důsledku přirozeného obranného reflexu zcela napnul paže a chrání tak zápěstí, loketní a ramenní klouby před zraněním. Totéž platí i pro dolní končetiny.
Důležitou roli hraje i nastavení výšky horního uchycení bezpečnostního pásu. To by mělo být spíš níže než výše, aby pás šel přes rameno, nikoliv kolem krku. Mnoho řidičů zanedbává také nastavení hlavové opěrky, což v případě i nepříliš velké nehody může vyústit v poranění krční páteře, takzvaný whiplash. Toto riziko klesá, pokud opěrka bude co možná nejblíž za hlavou a její horní hrana bude ve výši temene hlavy nebo lehce nad ním.
Dle platné legislativy lze děti do 150 cm a 36 kg převážet výhradně v zádržném systému. Pokud se dětská autosedačka umisťuje protisměrně na přední sedadlo, musí být vždy vypnut airbag spolujezdce a přizpůsobena výška uchycení pásu. Při užití posměrné sedačky pro starší děti je naopak lépe airbag aktivovat. Odborníci ale doporučují přepravovat děti pokud možno na zadním sedadle.
Mnoho těhotných žen se v autě nepoutá s obavou, aby nenarozenému dítěti neublížily. Tato obava je neodůvodněná. Pás v případě nehody ochrání matku i dítě. Doporučuje se ovšem, aby spodní popruh bezpečnostního pásu vedl co nejhlouběji pod břichem, popruh vedoucí šikmo vzhůru pak musí směřovat vedle břicha a procházet středem hrudníku. Pás však nesmí sklouznout z ramene. Sedí-li těhotná žena na sedadle spolujezdce vpředu, může být posunuté dále dozadu, což umožní optimální funkci airbagu. Vhodnější je však přepravovat nastávající maminky na zadních sedadlech. Pokud těhotná žena sama řídí, mezi břichem a volantem musí zůstat více prostoru.
Velký význam má správné naložení vozu a zajištění nákladu. Nesmí být překročena maximální celková hmotnost vozu, odborníci také upozorňují, že hmotnost a rozložení nákladu ve spojení se zatížením jednotlivých náprav ovlivňují jízdní vlastnosti. Kufry, tašky a další velké předměty patří v každém případě do zavazadlového prostoru – čím jsou těžší, tím by měly být níž a blíž zadnímu opěradlu, protože tak nejméně ovlivní celkové vyvážení vozu. Zároveň je třeba zavazadla upevnit tak, aby se nemohla pohybovat či dokonce proniknout do interiéru. V zavazadlovém prostoru vozů značky ŠKODA jsou k zajištění nákladu určena ocelová oka. Síťové programy a další příslušenství pro zajištění nákladu nabízejí autorizovaní partneři ŠKODA. V žádném případě by se ale nic nemělo převážet na zadním platu nebo roletce, věci tam uložené se mohou v případě nárazu změnit v nebezpečné projekty a přepravované osoby vážně zranit.
Zvláštní případ přestavuje přeprava domácích mazlíčků. Zvířata by neměla mít možnost se volně pohybovat po interiéru. Ta menší lze převážet ve speciálních přepravních boxech s tím, že ty jsou umístěny na podlaze. Pro větší psy existují zádržné systémy, jimiž lze zvíře bezpečně připoutat podobně jako člověka bezpečnostním pásem. Speciální postroje k připoutání zvířat ochrání v případě nejen zvíře samotné, ale také posádku vozu.
Při cestování s karavanem či přívěsem doporučují odborníci nechat zkontrolovat funkčnost elektrického zapojení a funkce brzd přívěsného vozidla v autorizované servisu. Totéž platí i pro systémy elektronické stabilizace (ESC) a ABS tažného vozu. Doporučení kontroly těchto systémů se vztahuje také na modely ŠKODA osazené z výroby tažným zařízením a systémem TSA (Trailer Stability Assist), který eliminuje mj. vlivy bočního větru na stabilitu soupravy.
Další doporučení a tipy pro bezpečné cestování naleznete ve videu společnosti ŠKODA AUTO.
Zdroj: škoda-auto.cz