Radíme si

Zlepšení kontaktů vysokonapěťových kabelů

Všechny konce vysokonapěťových kabelů (které vedou ke svíčkám, i ty, které jsou napojeny na zapalovací cívky, na odrušovací odpory i koncovky svíček) jsou elektricky propojeny vlastně jen
tlakem – natažením nebo vešroubováním kuželového kontaktu mezi měděná vlákna kabelu. Po čase může dojít k únavě materiálu kabelu a spojení není dokonalé, což má vliv na kvalitu jiskry.

Pomocí v těchto případech bývá odříznutí vymačkaného konce kabelu. Ale to můžete udělat nejvýše jednou. Pro další podobnou úpravu je kabel již příliš krátký a je třeba jej vyměnit.

Osvědčil se mi tento nápad. Z jakéhokoliv vyřazeného kabelu (například z odložené šňůry od stolní lampy apod.) s vodičem z měděných drátků odstřihnu asi 8-10 mm, a z tohoto odstřižku vytáhnu
vodič sestávající z drátků. Tento kousek vodiče (tj. asi 10-20 měděných drátků tvořících volný svazeček o délce 8-10 mm) natlačím vhodným nástrojem (tupým šídlem apod.) do vymačkaného konce kabelu tak, aby se drátky dostaly co nejhlouběji. Když se některý ohne, nevadí, všechny se tam srovnají. Nově přidané drátky se mnohonásobně stýkají s původními drátky vodiče a pěkně zaplní vymačkaný otvor. Když se pak takto zaplněný konec kabelu natáhne nebo našroubuje na kuželový kontakt cívky, odporu nebo svíčky, nastane dokonalé elektrické spojení s dlouhou životností. Po čase lze celý postup opakovat bez nutnosti zkracování kabelu. Pro případ podobné opravy na cestě (je velmi snadná) je dobré zařadit do „dílny“, kterou s sebou vozíte, také kousek kabelu pro tento účel. Může se ostatně hodit i pro nouzovou opravu pojistky (použít pouze jednoho drátku!).

zdroj: SM 1972

(Miroslav Michálek, Praha) 

 

Hodnocení
Sdílením pomůžeš šířit pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *