Sen jednoho muže

 

Ferdinand Cheval se narodil v Charmes roku 1836, v malé vesničce nedaleko města Hauterives v roce 1836. Pocházel z chudé rolnické rodiny, ve škole strávil velice málo času, ve 13 letech se začal učit na pekaře, ale netrvalo dlouho a skončil jako pošťák v oblasti Hauterives.

Jako pošťák měl denně trasu – okruh v délce 18 mil – cca 30 km. Dlouhá léta takto chodil a různě fantazíroval, jak změnit každodenní nudný život. Nemohl dělat nic jiného než jen snít… Jedné noci měl sen jak staví svůj palác.
Osudný den přišel roku 1879, při jeho denní trase na strmé stráni zakopl o kámen v zemi. Byl to podivně tvarovaný kámen, tato oblast byla kdysi ležela pod hladinou moře, je proto bohatá na zkameněliny a porézní vápence. Jak později uvedl ve své knize Ferdinand Cheval „byl to kámen úrazu“ co mu změnil život. Tato každodenní událost mi změnila život.
Ferdinand Cheval přestal váhat, co bude dělat s kamenem a vzal ho domu. Následující den se vrátil na stejné místo a nelezl více tak krásných kamenů, všechny je posbíral s velkým nadšením. Tuto událost bral jako božské znamení. Tak se z Ferdinanda Chevala stal architekt a zedník zároveň jeho snu o paláci – Palais ideál

Ideal PalaceDoručování pošty – sběr kamene

Od toho dne, Ferdinand Cheval se pustil do dlouhého sbírání kamene na jeho palác. Trasu dlouhou 18mil – cca 30 km po dobu 27 let. Na začátku nosil Ferdinand Cheval kameny v kapsách u kalhot. Ale jeho žena byla brzo unavená neustálím spravováním kalhot. Ferdinand Cheval se poohlédl po lepším způsobu dopravy kamenů domů. Nějaký čas používal koše, ale jak se zvyšoval počet a váha kamenů, brzo byly koše nepraktický. Potřeboval něco robustního a pevného a hlavně spolehlivého. Sehnal trakař který byl jeho dlouholetý partner.
Za 30 let se stali trakař a Ferdinand Cheval nerozluční každodenní partneři pro převoz kamene a materiálu na zahradu kterou dnes známe jako “ Palais Idéal du Facteur Cheval“
Měl pravidelný režim, při rozvozu pošty cestou tam si kameny označkoval a cestou zpět si je naložil na svůj trakař.

Ferdinand Cheval postavil svůj vysněný palác v noci, po práci. Za světel z olejových lamp. Ani toto ho neodradilo. Vnější stěny paláce měřící 24 metrů na délku a 10 vysoký trvalo vystavět 22 let další léta věnoval tvorbě soch. Le Palais ideal  najdete obrovské množství soch exotických zvířat a mýtických bytostí. Ferdinand Cheval se údajně inspiroval z pohlednic které doručoval jako pošťák, inspiraci hledal v křesťanství a hinduismu. ( Některé jazyky tvrdí že měl na nějaký čas ze svého kraje odcestovat do Alžírska kde nabral inspiraci )Než Ferdinand Cheval zemřel, požádal aby byl  pohřben  v paláci. Bohužel to nebylo povoleno a tento umělec byl pohřben na hřbitově. Zemřel rok po dostavění paláce 1924.

Stavba snů Ferdinand Chevala trval 33 let. Vše dělal sám, nikdo mu nepomáhal. Jen on sám, jeho kapsy u kalhot, koše, kolečko a hlavně jeho sen postavit svůj palác. Prostě jeho sen!

Snad nejlepší vysvětlení je nápis vytesán do zdi paláce “ Le rêve d’un homme“ – Sen jednoho muže.

Hodnocení
Sdílením pomůžeš šířit pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *