Téma dne

Dnes nastane částečné zatmění Slunce: Kdy a jak ho bezpečně pozorovat z Česka?

Praha, 29. března 2025 – Dnešní obloha nabídne obyvatelům České republiky zajímavý nebeský úkaz. Kolem poledne dojde k částečnému zatmění Slunce, kdy Měsíc na své dráze částečně zakryje sluneční disk. Pokud to počasí dovolí, půjde o dobře pozorovatelnou událost.

Co přesně uvidíme a kdy?

Jedná se o částečné zatmění Slunce, což znamená, že Měsíc přejde mezi naší planetou a Sluncem, ale jejich středy se dokonale neseřadí. Při pohledu z České republiky tak Měsíc „ukousne“ jen část slunečního kotouče.

Průběh zatmění se bude mírně lišit v závislosti na místě pozorování, ale obecně platí následující časy (uváděno pro středoevropský čas – SEČ):

  • Začátek zatmění: Přibližně mezi 11:30 na západě (např. Cheb) a 11:45 na východě (např. Ostrava). V Praze úkaz začne kolem 11:35.
  • Maximum zatmění: Okamžik největšího zakrytí nastane mezi 12:15 a 12:22. V Praze to bude v 12:18, kdy bude zakryto téměř 20 % průměru Slunce. Největší zakrytí (až 22,7 %) bude pozorovatelné v severozápadních Čechách, nejmenší (kolem 14 %) naopak na východě.
  • Konec zatmění: Měsíc zcela opustí sluneční disk kolem 13:00. V Praze úkaz skončí v 13:01.

Celé zatmění potrvá zhruba hodinu a půl. Výhodou je, že Slunce bude v té době vysoko na obloze (více než 40° nad horizontem), což usnadní pozorování za předpokladu jasné oblohy.

Bezpečnost na prvním místě! Jak pozorovat zatmění bez rizika?

Důrazně varujeme před přímým pohledem na Slunce bez certifikované ochrany, a to i během částečného zatmění! Intenzivní sluneční záření může způsobit vážné a nevratné poškození zraku.

Bezpečné způsoby pozorování:

  1. Certifikované brýle na zatmění: Používejte výhradně speciální brýle splňující normu ISO 12312-2. Běžné sluneční brýle, ani jiné improvizované filtry (fólie, CD, začazená skla) nejsou bezpečné a neposkytují dostatečnou ochranu.
  2. Svářečské sklo: Použít lze pouze sklo s ochranným stupněm 14 a vyšším. Nižší stupně nejsou bezpečné.
  3. Projekce: Nejbezpečnější metodou je nepřímé pozorování. Pomocí dalekohledu (s nasazeným filtrem na objektivu!) nebo jednoduché dírkové komory (malá dírka v kartonu) promítněte obraz Slunce na světlou plochu (papír, stěna). Na tomto promítnutém obrazu bezpečně uvidíte, jak Měsíc Slunce zakrývá. Pozoruhodný efekt lze vidět i pod stromy, kde mezery mezi listy fungují jako přirozené dírkové komory.

Proč k zatmění dochází?

Zatmění Slunce nastává ve chvíli, kdy se Měsíc v novu ocitne mezi Zemí a Sluncem a jeho stín dopadne na Zemi. Protože dráha Měsíce je mírně skloněná vůči rovině oběhu Země kolem Slunce, nestává se tak při každém novu. Dnešní zatmění je částečné, protože z našeho pohledu Měsíc nezakryje Slunce celé.

Další nebeská podívaná v budoucnu

Zajímavostí je, že na den přesně před 19 lety, 29. března 2006, bylo z Česka také pozorovatelné částečné zatmění Slunce. Na další výrazné zatmění se můžeme těšit 12. srpna 2026. Půjde opět o částečné zatmění, ale mnohem větší než to dnešní – Měsíc zakryje přes 90 % slunečního disku při pohledu ze západních Čech. Toto zatmění bude dokonce úplné ve Španělsku a půjde o největší zatmění viditelné ze střední Evropy na desítky let dopředu.

Pokud vám tedy dnes počasí přeje, využijte příležitost a podívejte se na tento fascinující astronomický jev. Nezapomeňte však na ochranu zraku. Řada hvězdáren a astronomických společností pořádá k této příležitosti veřejná pozorování s odborným výkladem a bezpečnou technikou.

Hodnocení
Sdílením pomůžeš šířit pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *