Škoda 105 / 120 / 130 – Tlumič výfuku

ŠKODA 105 / 120 / 130 – TLUMIČ VÝFUKU
Jedním z dílu vozidel Škoda, který se zařadil v poslední době mezi nedostatkové, je tlumič výfuku.  Rádi jsem přijali pozvání do Kosmonos, kde jak mnozí motoristé vědí, sídlí závod Opravy osobních automobilů AZNP Mladá Boleslav. Zdejší pracovníci totiž přišli na to, jak částečně nedostatek tohoto důležitého dílu motorového vozidla eliminovat – a to celkovou opravou poškozených tlumičů výfuku. Ano, ve značkové opravně AZNP v Kosmonosích opravdu dokáží tlumiče výfuků opravovat. Samozřejmě se tato oprava týká jen tlumičů, jež splňují určité požadavky.

  1.  výfuk nebyl dosud opravován;
  2. výfuk není násilně poškozen – deformován ( např. havárií );
  3. příruba a přívodní trubky jsou použitelné .

Třetí podmínka je vlastně nejdůležitější, neboť přívodní trubky se použijí v opraveném výfuku.

Podíváme se blíže na vlastní opravu. U vadného tlumiče výfuku se oklepe vrstva rzi z obou přívodních trubek a zkontroluje se jejich použitelnost ( silně zkorodované trubky nelze již dále použít ). Krycí plechy tlumiče výfuku je nutno odsekat, čímž získáme vnitřní přepážky výfuku společně s přívodními trubkami. Tím máme hotové základní operace opravy výfuku. Dále se pouze začistí otřepy na přepážkách, odřízne koncová trubka a vše se vloží do přípravku, ve kterém se „vnitřnosti“ výfuku zavaří plamenem do nového pláště ( když se nejdříve přivaří, rovněž v přípravku, nová koncová trubka). Na závěr zbývá již jen tlumič výfuku nastříkat vhodnou barvou.

Celý postup je samozřejmě o něco složitější. Přesto však náš popis plně vystihuje podstatu celkové opravy tlumiče výfuku. Jak jsme se již zmínili, nejdůležitější před vlastní opravou je vyhovující stav tlumiče, který musí posoudit technik, než jej přijme do opravy. Tím jsme se dostali k tomu, co zřejmě bude motoristy – majitele vozů Škoda, nejvíce zajímat. V současné době se výfuky opravují pouze v opravně v Kosmonosích a s postupem času by se měl opravovat i v ostatních značkových opravnách Škoda. Čtenáře musíme upozornit , že v Kosmonosích jsou připraveni výfuky vyměňovat pouze na vozidle. To znamená, že zákazník, který přijede se starým výfukem, má možnost volby namontování nového,  nebo opraveného výfuku. V případě poškozených částí, které jsme výše popsali, nemůže být zákazníkovi opravený výfuk namontován, ale je vyměněn za výfuk nový.
1. Tento výfuk, ač vypadá nehezky, je pro celkovou opravu vhodný. V pozadí vidíme jednu z prvních operací – odsekání pláště tlumiče výfuku.

skoda-120-vyfuk

2.Přívodní trubky s přepážkami jsou zavařeny do nového pláště tlumiče výfuku.

skoda-105-vyfuk-oprava

3. Na tomto snímku máme možnost vidět díly z nichž je sestaven tlumič výfuku. V pravé části pak opravený výfuk.

skoda-130-vyfuk-oprava

Zdroj: SM 1988 / 7

Hodnocení
Sdílením pomůžeš šířit pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.