Jak správně topit v kotli ATMOS a dosáhnout maximální účinnosti?
Zplynovací kotle ATMOS jsou známé svou vysokou účinností a šetrností k životnímu prostředí. Aby však kotel fungoval optimálně a dosahoval co nejnižší spotřeby paliva, je důležité dodržovat správný postup při topení a znát specifické tipy pro nastavení.
1. Používejte kvalitní a suché palivo
Základem efektivního topení je kvalitní palivo. Pro kotle ATMOS je ideální suché dřevo s vlhkostí do 20 %. Vlhké dřevo snižuje účinnost kotle a produkuje více dehtu a sazí. Vhodné je tvrdé dřevo jako buk, dub, habr, jasan, ale i měkké dřevo jako smrk nebo borovice.
Kotle ATMOS můžete topit i hnědým uhlím a dřevěnými briketami. Důležité je, aby palivo bylo suché a kvalitní.
2. Správný zátop
- Připravte kotel: Vyčistěte rošt a spalovací komoru od popela.
- Podpal: Na rošt položte třísky, papír a menší kusy dřeva. Pro snadnější rozhoření můžete použít i podpalovače.
- Zapálení: Zapalte podpal a nechte ho dobře rozhořet.
- Přidání paliva: Po rozhoření podpalu přidejte větší polena dřeva. Dřevo skládejte volně, aby mohl proudit vzduch. Neplňte kotel až po okraj, nechte prostor pro cirkulaci plynů.
- Nastavení klapky: Po naložení dřeva nastavte klapku přívodu vzduchu. V první fázi, kdy se dřevo zplynovává, by měl být přívod vzduchu menší. Později, když se uvolní dostatek plynů, můžete přívod vzduchu zvýšit. Sledujte plamen – měl by být jasný a dynamický, ne zakouřený.
3. Doplňování paliva
Palivo do kotle doplňujte pravidelně, aby nedošlo k úplnému vyhoření a poklesu teploty. Při doplňování paliva dbejte na to, aby se do spalovací komory nedostal studený vzduch. Otevřete dvířka kotle jen na nezbytně nutnou dobu.
4. Regulace výkonu
Výkon kotle regulujte pomocí klapky přívodu vzduchu. Čím více vzduchu přivádíte, tím intenzivněji oheň hoří a kotel má vyšší výkon. Využijte regulační mechanismy kotle (např. regulátor tahu) pro automatickou regulaci přívodu vzduchu.
5. Teplota kotle
Provozní teplota kotle by se měla pohybovat v rozmezí 80-90 °C. Teplotu sledujte na teploměru kotle a regulujte ji pomocí klapky přívodu vzduchu.
6. Teplota vratné vody
Minimální teplota vratné vody do kotle by měla být 65 °C. Tuto teplotu zajišťuje Laddomat 21 nebo termoregulační ventil, které zabraňují kondenzaci dehtu v kotli a prodlužují jeho životnost.
7. Čištění kotle
Pravidelné čištění kotle je důležité pro jeho efektivní provoz a dlouhou životnost.
- Denně: Odstraňujte popel z popelníku.
- Týdně: Čistěte rošt a spalovací komoru.
- Měsíčně: Kontrolujte a v případě potřeby čistěte kouřovody.
- Ročně: Nechte provést kontrolu a servis kotle odbornou firmou.
Tipy pro úsporu paliva:
- Používejte suché a kvalitní palivo.
- Topte s co nejvyšší účinností (správný zátop, regulace výkonu).
- Pravidelně čistěte kotel.
- Zateplujte dům, abyste snížili tepelné ztráty.
- Nainstalujte akumulační nádrž, která uchová přebytečné teplo.
- Využijte solární ohřev vody pro snížení spotřeby paliva v letních měsících.
Pokročilé nastavení:
- Nastavení regulátoru tahu: Regulátor tahu automaticky reguluje přívod vzduchu do kotle v závislosti na teplotě vody. Správné nastavení regulátoru tahu je klíčové pro optimální provoz kotle.
- Nastavení Laddomatu 21: Laddomat 21 zajišťuje minimální teplotu vratné vody do kotle. Správné nastavení Laddomatu 21 zabraňuje kondenzaci dehtu v kotli a prodlužuje jeho životnost.
Pro detailní informace o nastavení a obsluze vašeho konkrétního modelu kotle ATMOS se řiďte návodem k obsluze dodaným s kotlem. V případě nejasností se obraťte na servisního technika.
Dodržováním těchto pokynů a správným nastavením kotle zajistíte jeho efektivní provoz, snížíte spotřebu paliva a prodloužíte jeho životnost.